»O veličini naroda in njegovi razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali.«

Mahatma Gandhi

Naš slovenski pregovor pa pravi: »Kar se Janezek nauči, to Janez zna.«

Zavedajoč se problematike neprimernega ravnanja z živalmi in zrn resnice v omenjenih pregovorih smo na šolo povabili go. Dono Gomilšek in njene sodelavce iz društva PoPasje. Prijazno so se odzvali vabilu in za naše učence po razredih izvedli brezplačno predavanje z delavnico, prilagojeno starosti učencev od 1. do 9. razreda in učencem osnovne šole s prilagojenim programom. Predavatelja sta ob fotografijah predstavila načine ustreznega ravnanja s psi, upoštevajoč njihove potrebe in razvoj. Med predavanjem sta spodbujala kritično razmišljanje učencev in odgovarjala na njihova vprašanja. Gostujoči so predstavili svoje pse, ki so predavanje popestrili z ljubkimi triki, opozorili  pa so tudi  na ustrezen pristop do tujega psa, ki ga želijo pobožati. Predavatelja sta omenila tudi problematiko neprimernega vedenja slabih lastnikov psov in bivanja zapuščenih živali v zavetišču ter pozvala učence k obisku zavetišča.

Društvu PoPasje se zahvaljujemo za izvedbo zanimivega in poučnega predavanja.  Želimo jim veliko uspeha pri ozaveščanju ljudi o ustreznem ravnanju s psi in delovanju društva.

Učenci in člani kolektiva šole že vrsto let zbiramo pasjo in mačjo hrano ter tople podloge za živali v Zavetišču za male živali Brežice. Tudi v letošnjem šolskem letu se učencem in njihovim staršem zahvaljujemo za topel odziv v skrbi za živali. Dobrodelna akcija poteka do konca novembra. Vljudno vabljeni, da se ji pridružite.

Lidija Geršak