DRAGE UČENKE IN UČENCI!

Kljub temu, da se nekaj časa ne bomo videli v živo, vam šolske svetovalne delavke (Jadranka, Ivanka, Lidija) ponovno sporočamo, da smo vam na šoli vedno pripravljeni prisluhniti in pomagati. Pomembno je, da o težavah čim prej spregovorite in poiščete pomoč. Ta pomoč je lahko pogovor ali podpora. Tako kot doslej se v primeru morebitne stiske za pomoč lahko obrnete na šoli, na osebo, ki ji najbolj zaupate. To je lahko razrednik ali razredničarka, posamezni učitelj ali učiteljica, svetovalna delavka, ravnateljica, morda katerakoli druga oseba na šoli. Želimo vas spodbuditi, da o stiskah spregovorite z odraslimi, ki jim zaupate, kadar pa to ni mogoče, pa se lahko oprete na mnoge organizacije, ki nudijo pomoč. Kontakte nekaterih smo zbrale tukaj:

• SOS telefon: 080 11 55. V primeru kakršnekoli oblike nasilja lahko pokličete na to številko vsak dan od 12. do 22 ure ali pišete https://drustvo-sos-si/.

• UNICEF-ove varne točke so varen prostor, kamor se lahko umakneš, če se znajdeš v kakršni koli težavi. V Brežicah se nahaja v Fakulteti za turizem.

• Lahko pa pokličete UNICEF Slovenija. 031 510 200 je telefonska številka, ki deluje vsak dan od 9.00 do 17.00, kjer lahko najdete pomoč pri nadaljnjih korakih reševanja stiske.

• Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana (01 583 75 00), Koper (05 62 62 810 ali 031 388 591) in Maribor (02 234 770 120).

• Svetovalnica za psihološko pomoč Posvet, ki osebam v duševni stiski omogoča pogovore po telefonu ali videu na 031 704 707 in 031 778 772 vsak delovni dan med 8. in 18. uro.

• safe.si je slovenska točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav, prijavna točka nezakonitih vsebin na spletu pa je Spletno oko www.spletno-oko.si

• Zaupni telefon Samarijan, brezplačno, anonimno in 24 ur na dan, za klice v duševni stiski: 116 123.

• Na NIJZ je vzpostavljen brezplačen telefon za psihološko podporo ob epidemiji COVID-19: 080 51 00. Lahko kličete vsak dan.

• Ves čas, tudi ponoči, ko večina ostalih organizacij ne deluje, pa lahko pokličete tudi 113, v primeru poškodb pa 112.

Želimo, da ne bi prišli v taksno štisko ali okoliščine, ko bi morali poklicati, a ker vemo, da se to dogaja kar veliko otrokm, učencem in mladostnikom, vas prosimo, da skrbno preberete sporočilo in se čim prej odzovete, če bo potrebno.

Lepo vas pozdravljamo vaše ŠSD,

Jadranka Čabraja, Ivanka Stojanović, Lidija Povh