Otroška folklorna skupina Kresnice OŠ Brežice je gostovala na XII. Mednarodnem folklornem festivalu »Razigrana mladost« v Novi Pazovi, ki je potekal od 25. do 28. maja 2017 v Novi Pazovi v Srbiji. Mladi folklorniki so odlično zapeli in odplesali kar tri plesne programe na dveh večernih  gala koncertih in tako ponosno predstavili svojo kulturno dediščino širši javnosti. Gostovanja so se udeležili tudi otroci mlajšega pevskega zbora OŠ Brežice. S pevskim programom slovenskih ljudskih pesmi so odlično nastopili na zaključnem gala koncertu. Sodelovale so še otroške folklorne skupine: KUD Zvornik iz Bosne in Hercegovine,  folklorna skupina  iz Bolgarije, OFS »Kresnice« Brežice iz Slovenije in še okoli 10 OFS iz Srbije. Koncerta sta potekala v petek in soboto zvečer, v dopoldanskem času pa so skupine imele glasbeno in likovno delavnico. Z likovnimi deli so organizatorji postavili manjšo razstavo v času festivala, udeleženci glasbene delavnice pa so naučeno pesem predstavili na koncertu. Imeli smo tudi športne aktivnosti. Vse izbrane skupine so pokazale športni duh tekmovalnosti in se pomerile v igri Med dvema ognjema. Naslednji dan smo imeli povorko po ulicah Beograda ob prireditvi državnega srečanja otroških pevskih skupin, ki pojejo in ohranjajo srbske tradicijske pesmi. Po povorki smo si ogledali še etno muzej »Manakova hiša« v Beogradu. Pred zaključnim sobotnim koncertom je bila izvedena tudi parada po ulicah Nove Pazove.

Namen festivala je bilo predstavitev ljudskega izročila različnih narodov občinstvu na koncertih,  medsebojno druženje otrok različnih narodnosti, spoznavanje kulture in njihovega plesnega izročila ter tkanje novih spoznanj in prijateljstev. To je bilo prijetno in nepozabno srečanje, kjer so učenci in odrasli prepoznavali ter širili drugačno kulturo in plesno izročilo svojega naroda ter premagovali jezikovne ovire.

Vodja OFS Kresnice

Zdenka Dušič